Nostalgiaa ja harmoniaa

Tätä vanhaa kerrostaloasuntoa asuttaa harmoniaa ja vaaleutta rakastava nainen. Koti on pullollaan vanhoja esineitä ja huonekaluja, mutta sekaan sopii myös nykykalusteita ja designia. Kokonaisuus on tarkoin harkittu ja oma kädenjälki näkyy siellä täällä.


Sisään astuttaessa ensimmäisenä silmiin osuu ruokaryhmän taustana oleva DecorMaisonin kuvatapetti. Se erottaa alueen muusta olohuoneesta hienovaraisesti ja luo modernia ilmettä.Olkkarissa itsessään yhdistyy uudet mööpelit ja vanhat pikkuesineet. Maljakot, kynttilänjalat, peilit… lasia ja hopeaa, nostalgiaa.


Keittiön harmaat kaapistot eivät aivan täysin ole omistajansa mieleen, mutta koska edellinen asukas oli köökkin hiljattain remontoinut, ne saavat toistaiseksi jäädä. Pitkästä seinästä poistettiin kuitenkin puolipaneli ja tilalle laitettiin raitatapetti. Sinisävyinen Minna Immosen taulu yhdistyy kaapistoihin ja vanha pöytä sekä kaappi tuovat ihanaa vanhan ajan lumoa. Ja tietenkin ihastuttavat maitotoopit, lasipurkit ja peltimuotit muistuttavat menneistä hyllyjen reunoilla.


Makuuhuoneessa on taatusti hyvä nukkua. Silkkiverhot ja tyynyt, himmeästi kultakuvioinen tapetti sekä vanha senkki luovat hillityn ylellisen tunnelman. Asukas on itse ommellut verhot ja muita tekstiilejä, mutta myös askarrellut pieniä söpöjä yksityiskohtia. Tulevaisuuden suunnitelmissa onkin erilaisia sisustuksellisia juttuja. Kohtahan joulukin jo tulee!

Advertisement

~ Kirjoittanut unelmoija : 28 lokakuun, 2010.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

 
%d bloggaajaa tykkää tästä: